Jeśli wahasz się, w jaki sposób ocieplić budynek, zdecyduj się na położenie płyt styropianowych Jak przebiega proces ocieplania, dowiesz się z naszego wpisu.
Wełna mineralna - charakterystyka i zastosowanie

Wełna mineralna to jeden z chętniej wykorzystywanych obecnie materiałów budowlanych, służących przede wszystkim do izolacji budynków. Jest nie tylko atrakcyjna cenowo, ale przede wszystkim wydajna, o doskonałych parametrach.

Z naszego wpisu dowiesz się, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Charakterystyka wełny mineralnej

Wełna mineralna charakteryzuje się czterema podstawowymi właściwościami:

 - izolacyjnością cieplną
 - izolacyjnością akustyczną
 - niepalnością i ognioodpornością
 - paro przepuszczalnością

Pierwsza właściwość wynika z bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła λ, wynoszącego od 0,031 W/mK do 0,045, co gwarantuje stabilność cieplną ocieplonych pomieszczeń. Dlatego też wełna mineralna jest tak chętnie wybierana przez właścicieli domków jednorodzinnych, gdyż jest gwarantem braku utraty ciepła.

Izolacyjność akustyczna z kolei ma swoje źródło w strukturze włóknistej materiału. Wełna taka skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniach, czyniąc z naszego domu oazę ciszy i spokoju.

Niewątpliwie jednak najważniejsza w wełnie mineralnej będzie jej niepalność. Jest ona klasyfikowana jako materiał niepalny w najwyższej klasie A1. Nie rozprzestrzenia ona płomieni i topi się w temperaturze ponad 1 000ºC. Co bardzo ważne w przypadku pożaru, wełna przez niemal dwie godziny może skutecznie działać jak zapora przeciwogniowa. W trakcie bowiem oddziaływania temperatury z wełny nie wydziela się dym, a pomiędzy włóknami może przenikać para wodna. Dodatkowo wełna mineralna nie ma właściwości higroskopijnych.  

Zastosowanie

Wełnę mineralną najczęściej spotykamy w formie dużych bel. Jednak jest ona wykorzystywana także do innych produktów, mających za zadanie odpowiednio izolować dane pomieszczenie.

I tak, w sklepach budowlanych oraz hurtowniach znajdziemy kształtki i otuliny do izolowania rur rozgrzewanych do bardzo wysokich temperatur oraz trwałe płyty pod tynki, służące do izolacji akustycznej stropów i cieplnej fundamentów. Wełna mineralna służy także do produkcji wytrzymałych płyt, odpornych na silne miejscowe naciski oraz materiałów, stosowanych do ociepleń.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria