Większość obecnie budowanych domów ma ściany dwuwarstwowe. Najczęściej pokryte są one tynkiem cienkowarstwowym, chociaż do wykańczania elewacji (całej albo jej fragmentów) chętnie stosowane są też najróżniejsze płytki okładzinowe albo drewno.
Tynk, płytki i drewno na ocieplonej elewacji

Bardzo popularna obecnie ściana dwuwarstwowa to konstrukcja zbudowana ze ściany nośnej (stosunkowo cienkiej, od której nie oczekuje się zbyt dużej izolacyjności termicznej) oraz ocieplenia,  umocowanego po zewnętrznej stronie przegrody. Jeśli ściany takie chcemy wykończyć inaczej niż tradycyjnie (czyli zamiast tynku cienkowarstwowego położyć na elewacji okładzinę) - powinniśmy o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej. Być może głębiej położone warstwy (ocieplenie i warstwę zbrojącą) trzeba będzie zrobić nieco inaczej.

Dla przykładu - płytki ceramiczne klejone bezpośrednio na ociepleniu wymagają, by płyty termoizolacyjne zostały zamocowane znacznie solidniej niż pod tynk. Niezbędne jest też wtedy dodatkowe mocowane mechaniczne, wykonane tak, by kołki przechodziły nie tylko przez
ocieplenie, ale i przez warstwę zbrojącą.

Tynk cienkowarstwowy

Tynk cienkowarstwowy to jeden z elementów bezpoinowego systemu ocieplenia ścian (BSO). Nazwa „systemy bezspoinowe" pochodzi od techniki ich wykonywania. Tynki te układa się bowiem jako ciągłą, monolityczną warstwę, stanowiącą zarówno osłonę płyty izolacyjnej, jak i wykończenie elewacji.

Na początku, kiedy systemy ociepleń dopiero zaczęły pojawiać się na rynku, były to tynki mineralne bazujące na spoiwach hydraulicznych - wapnie i cemencie. Dopiero później pojawiły się tynki dyspersyjne (akrylowe). Był to duży przełom technologiczny; nie tylko sprzedawano je w kubełkach, jako gotowe do natychmiastowego użycia, ale też dostępne były w trwałych i żywych kolorach.

Niedługo później do rodziny tynków cienkowarstwowych dołączyły tynki silikatowe i silikonowe.

Jak przygotować podłoże pod tynk

Podłożem pod tynk jest warstwa zbrojąca (siatka zatopiona w kleju), wykonana na ociepleniu. Płyty ocieplenia (styropian lub wełnę mineralną) można tylko przyklejać do ściany albo przyklejać i dodatkowo dociskać kołkami (decyduje projektant ocieplenia, uwzględniając rodzaj ocieplenia, jego stan, sposób wykończenia, wysokość budynku i strefę wiatrową). Warstwa zbrojąca powinna mieć grubość 3-4 mm. Siatkę należy ułożyć tak, by znalazła się w 1/3 grubości, licząc od zewnątrz (nie może „leżeć" na ociepleniu ani być widoczna po zatopieniu w zaprawie). Tynki nakłada się co najmniej po kilku dniach od wykonania warstwy zbrojącej, ale nie później niż po kilku miesiącach. Taka zwłoka powoduje konieczność umycia elewacji i sprawdzenia jej stanu technicznego, najczęściej wymaga także ponownego
zagruntowania przed kładzeniem tynków. Aby tynk miał odpowiednią przyczepność, zwykle trzeba pokryć podłoże podkładem tynkarskim, wskazanym przez producenta tynku (choć są też tynki  bezpodkładowe).

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria