Zabezpieczenie obiektów budowlanych przed wpływem czynników zewnętrznych jest kluczowe z punktu widzenia ich trwałości, kosztów związanych z eksploatacją oraz wygody korzystania z nich.
Różnica między materiałami izolacyjnymi a termoizolacyjnymi

Wśród najważniejszych zagrożeń dla utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym znajdują się oddziaływanie wód gruntowych i opadów atmosferycznych, a także wiatru oraz zbyt niskiej lub za wysokiej temperatury. Przenikanie do wnętrza wody, wiatru czy podatność na zmiany temperatury zewnętrznej prowadzą również do obniżenia komfortu użytkowników, podobnie jak nadmierny hałas.

W związku z wysokimi cenami pozyskania energii cieplnej oraz prądu podatność budynku na przegrzanie lub straty ciepła oznacza również wysokie koszty utrzymania. Metodą ograniczenia skutków wszystkich niekorzystnych zjawisk wywoływanych przez warunki pogodowe i działanie różnych sił zewnętrznych jest korzystanie z materiałów izolacyjnych o odpowiednich parametrach. Zobaczmy, jakie są ich rodzaje oraz występujące między nimi różnice.

Charakterystyka materiałów izolacyjnych

Materiały izolacyjne służą ochronie budynku przed przenikaniem do wnętrza wody i wiatru. Są one przydatne zarówno podczas wznoszenia fundamentów, jak i przy układaniu pokryć dachowych, a także przy wykonywaniu powierzchni tarasów czy balkonów. Istnieje wiele rodzajów izolacji. Materiały, które chronią przed przenikaniem wody, są nazywane hydroizolacjami. Najczęściej mają postać mas uszczelniających lub specjalnych folii i membran. Wśród mas uszczelniających szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się masy bitumiczne. Nadają się one dobrze do zabezpieczania fundamentów budynków oraz ścian fundamentowych przed kontaktem z wodą znajdującą się w podłożu. Dzięki warstwie uszczelnienia woda z gruntu nie przenika do struktury ścian i nie ulega podciąganiu kapilarnemu, prowadzącemu do zawilgocenia również tych fragmentów murów, które są zlokalizowane wyżej.

Materiały hydroizolacyjne stosuje się również do zabezpieczania pokryć dachowych. Są one używane jako tzw. folie wstępnego krycia, umieszczane pod właściwym pokryciem dachowym.

Charakterystyka materiałów termoizolacyjnych

Izolacje używane do ochrony budynku przed stratami ciepła są nazywane termoizolacjami. Używa się ich do ocieplania ścian zewnętrznych, dachu oraz stropu. Wśród materiałów stosowanych do ocieplania budynków można znaleźć wełnę mineralną, różne rodzaje styropianu, a także płyty poliuretanowe. Niekiedy wykorzystuje się również ocieplenie w postaci pianek i granulatów, np. celulozowych, jednak znajdują one zastosowanie głównie przy docieplaniu stropodachów i poddaszy.

Różne typy termoizolacji są zwykle mocowane na elewacji budynku, po czym przykrywane warstwą tynku, która chroni je przed wpływem warunków atmosferycznych. Oprócz właściwości termoizolacyjnych materiały stosowane do dociepleń są również dodatkowym wygłuszeniem.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria