Jeśli wahasz się, w jaki sposób ocieplić budynek, zdecyduj się na położenie płyt styropianowych Jak przebiega proces ocieplania, dowiesz się z naszego wpisu.
Ocieplanie budynku krok po kroku

Ocieplanie budynku krok po kroku

Płyty styropianowe zwiększają izolacyjność cieplną budynku, dlatego chętnie stosowane są przez właścicieli domów jednorodzinnych. Termoizolację budynku przeprowadza się nie wcześniej niż miesiąc po wymurowaniu ścian oraz po zakończeniu wewnętrznych prac mokrych. Jak przebiega proces ocieplania?

1) Jak przygotować podłoże pod ocieplenie?

Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod płyty styropianowe. Ściany muszą być idealnie równe, o czystej powierzchni. Warto oczyścić je z kurzu, a następnie umyć i pozostawić do wyschnięcia. Surowe należy zagruntować, aby wyrównać ich chłonność.

2) Sposób montażu listwy startowej

Właściwe prace ociepleniowe zaczyna się od montażu listew startowych, stanowiących oparcie dla pierwszej warstwy płyt. Listwy te mocuje się kołkami rozporowymi i łączy klipsami montażowymi, które pomogą w wypoziomowaniu profilu.

Listwa startowa chroni przed wnikaniem zimnego powietrza między płyty ocieplenia i ścianę. Jest także zaporą dla gryzoni i owadów.

3) Jak przyklejać płyty i dlaczego należy uzupełniać ubytki?

Kolejny etap to przygotowanie zaprawy klejącej i  montaż płyt.

Aby przygotować zaprawę, należy wsypać zawartość opakowania do odpowiedniej ilości czystej, chłodnej wody, a następnie wymieszać wolnoobrotowym mieszadłem. Zaprawa musi być pozbawiona grudek.

Technika układania płyt polega na ich montażu z przesunięciem pionowych spoin o pół długości. Klej natomiast należy rozprowadzić na całym obwodzie płyty jednym pasem, a potem uformować kilka placków w środkowej części.

Po dwóch dniach można już wykonać kołkowanie.

W trakcie ocieplania budynku niezwykle ważne jest uzupełnienie ubytków i szpar styropianem lub pianką niskoprężną, w celu zapobiegnięcia powstawania mostków termicznych.

4) Jaka jest rola siatki z włókna szklanego?

Zanim na zamontowane płyty zaczniemy nakładać tynk, warto pomyśleć o  przygotowaniu zaprawy klejowej i zatopieniu w niej siatki z włókna szklanego. Wytrzymała i mocna, będzie stanowiła doskonałe podłoże pod tynk.

5) Dlaczego tynkowanie jest tak istotne?

Przed położeniem tynku rozprowadźmy środek gruntujący, zwiększający przyczepność i  wyrównujący jego chłonność. Po tej czynności można zacząć tynkowanie. W czasie zakupu zaprawy zwróćmy uwagę na takie parametry jak odporność na zabrudzenia i porastanie glonami oraz paroprzepuszczalność.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria