Nowoczesne technologie budowlane pozwalają na wznoszenie obiektów, które zapewniają wysoki komfort cieplny przy umiarkowanych kosztach jego uzyskania. Choć optymalna temperatura może być stosunkowo łatwo osiągnięta zarówno, jeśli chodzi o ogrzewanie, jak i ochładzanie pomieszczeń, to kluczową sprawą jest zastosowanie takich materiałów izolacyjnych, które zapobiegną jej szybkiej zmianie.
Materiały służące do ocieplania budynków

Odpowiedni dobór termoizolacji to nie tylko niższe wydatki związane z działaniem systemu centralnego ogrzewania lub klimatyzacji, ale również korzystne ceny poszczególnych produktów oraz potrzebna do ich zainstalowania ilość czasu przekładająca się bezpośrednio na propozycję cenową wykonawcy. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są rodzaje materiałów służących do ocieplania budynków i sprawdźmy, czym się charakteryzują. Zobaczmy również, w jaki sposób materiały do ocieplania mogą być montowane.

Szeroki wybór materiałów izolacyjnych

Istnieje wiele materiałów o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które mogą być stosowane do ocieplania budynków. Dostępne są zarówno specjalne pianki poliuretanowe nanoszone metodą natryskową, jak i różnego typu płyty PIR (poliizocyjanurowe), PUR (poliuretanowe) czy fenolowe. Wciąż jednak największą popularnością cieszą się tradycyjne płyty styropianowe, które zapewniają dobre parametry izolacyjne przy dużej dostępności oraz bardzo przystępnych cenach. Innym popularnym rozwiązaniem jest stosowanie wełny mineralnej. Duże znaczenie ma tu również przyzwyczajenie ekip zajmujących się termoizolacją do stosowania tych materiałów i znakomite opanowanie wszystkich elementów tej technologii.

Termoizolacja za pomocą białego styropianu

Styropian to materiał, który charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (tzw. lambda), która w zależności od gęstości konkretnego wyrobu wynosi od 0,034 do 0,045 W/m·k. Swoje dobre właściwości termiczne zawdzięcza w dużej mierze temu, że w jego strukturze poza polistyrenem znajduje się spora ilość uwięzionego powietrza. Styropian sprawdza się zarówno jako materiał do docieplania ścian, jak i w charakterze izolacji stropu czy podłogi. W przypadku styropianu narażonego na obciążenia stosuje się specjalne płyty o zwiększonej gęstości i sztywności, który lepiej znoszą działanie czynników mechanicznych.

Podstawowym rodzajem materiału używanym w większości zastosowań jest tradycyjny styropian EPS (polistyren ekspandowany). Produkuje się go z mieszanki styrenu oraz środka porotwórczego zwanego pentanem. W wysokiej temperaturze sięgającej 90°C następuje połączenie składników w obecności dużej ilości pary wodnej. W rezultacie zachodzących reakcji styren ulega przekształceniu i formuje nieduże charakterystyczne kulki z małymi pęcherzykami zawierającymi gaz. Granulki są następnie łączone termicznie w temperaturze przekraczającej 100°C, która sprawia, że cienka wierzchnia warstwa materiału ulega czasowemu uplastycznieniu. Ponieważ granulat jest umieszczany w dużych formach o odpowiednim wyprofilowaniu, bloki styropianu mogą przybierać różny kształt i wielkość. Ostatnim etapem produkcji jest cięcie styropianu na płyty oraz przy niektórych produktach wykonywanie odpowiednich wcięć i wypustów.

Wśród największych zalet styropianu poza dobrymi parametrami termicznymi znajdują się jego niewielka masa, dobra wytrzymałość mechaniczna oraz niska nasiąkliwość. Dzięki swej lekkości styropian nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku. Mniejsza masa pozwala również na stosowanie głównie łączeń wykonanych za pomocą zaprawy klejowej i stosunkowo rzadkie rozmieszczanie łączników mechanicznych, co zwiększa tempo pracy, a w pewnym stopniu ogranicza też koszty samych materiałów. Odporność na wodę sprawia, że styropian jest mało wrażliwy na uszkodzenia warstwy tynku i nawet mimo jej przesiąkania do zewnętrznej części izolacji będzie zapewniał ochroną przed wyziębieniem.

Styropian szary i styrodur

Styropian to nie tylko tradycyjny EPS. Odmianą tego materiału jest również tzw. styropian grafitowy nazywany też szarym, który charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła od 0,031 do 0,033 W/m·k. Dzięki dodatkowi substancji w postaci grafitu, a niekiedy też związków glinu czy węgla w postaci przetworzonej sadzy. Substancje te poprawiają właściwości termoizolacyjne, pochłaniając lub odbijając znaczną część promieniowania podczerwonego, będącego istotnym składnikiem energii cieplnej traconej przez przegrody budowlane.

Wielką zaletą styropianu grafitowego jest znacznie lepszy stosunek izolacyjności do gęstości. Dzięki niemu warstwa szarego styropianu może mieć znacznie niższą grubość niż tradycyjnego białego przy tych samych parametrach termoizolacyjnych. Cieńsza termoizolacja to mniej problemów z wykonywaniem prac przy jej układaniu, a także korzyści związane z późniejszym użytkowaniem budynku, m.in. większa ilość światła przedostająca się do środka za sprawą mniejszej grubości ścian.

Jeszcze lepsze parametry izolacyjne niż styropian szary osiąga styropian XPS, czyli polistyren ekstrudowany, zwany także często styrodurem. Uzyskuje on współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący nawet 0,027 W/m·k, a jednocześnie jest bardzo wytrzymały na obciążenia mechaniczne. Ze względu na wyższy koszt jest zwykle wykorzystywany przy termoizolacji fundamentów, ścian piwnic czy posadzek. Korzysta się niego również na balkonach, tarasach czy przy ocieplaniu dachów płaskich. Nie ma jednak przeszkód, by stosować go również jako termoizolacji ścian zewnętrznych.

Izolacje z wełny mineralnej

Wełna mineralna to materiał otrzymywany z surowców naturalnych, który może być wykorzystywany zarówno do ocieplania ścian, jak i dachów oraz stropów. Można ją stosować również przy ocieplaniu podłóg i izolowaniu termicznym elementów nagrzewających się do wysokich temperatur, np. kominów lub zabudów kominkowych. Wełna jest również ceniona za swoje możliwości, jeśli chodzi o izolację akustyczną. Wykonane z niej warstwy ocieplenia bardzo dobrze pochłaniają wibracje i dobiegające z otoczenia dźwięki.

W przypadku wełny mineralnej mamy do czynienia z dwoma rodzajami produktu – wełną szklaną oraz skalną, które różnią się od siebie nie tylko surowcem wykorzystywanym do ich wytwarzania, ale również niektórymi właściwościami. Wełna skalna charakteryzuje się wysoką gęstością, która jest niemal trzykrotnie większa niż w przypadku wełny szklanej. Większy jest również jej ciężar. Wełna szklana osiąga natomiast lepsze wyniki, jeżeli wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła, który może wynosić nawet 0,031, podczas gdy wełna skalna osiąga wyniki rzędu 0,034 W/m·k.

Wełnę mineralną produkuje się w postaci sztywnych płyt, a także elastycznych mat. Produkty sztywniejsze są zwykle wykonywane z wełny skalnej, która dzięki wyższej gęstości dobrze znosi obciążenia mechaniczne i może być używana do termoizolacji podłóg, stropów lub ścian. Z powodzeniem wykorzystuje się ją także jako materiał izolacyjny na dachach płaskich. Płyt z wełny skalnej można używać jako izolacji nakrokwiowej. Wełna szklana ze względu na swoją strukturę jest częściej używana tam, gdzie liczy się zdolność do wypełniania mniej regularnych przestrzeni, np. przy docieplaniu dachów skośnych. Ze względu na możliwość ściskania i samoistnego rozprężania wełny szklanej jest ona łatwiejsza w transporcie oraz wykorzystaniu z powodu swojej niższej masy.

Wełna mineralna to materiał uniwersalny, który sprawdzi się w różnych typach zastosowań. Wełna skalna produkowana z włókien uzyskiwanych z przetopienia bazaltu jest lepsza tam, gdzie liczy się wytrzymałość na ściskanie. Wełna szklana uzyskiwana dzięki przetopowi krzemu będzie natomiast niezastąpiona w miejscach, gdzie potrzebna jest duża elastyczność i dobre parametry izolacyjne połączone z niewielką wagą.

Wełnę mineralną można montować zarówno za pomocą zaprawy oraz łączników mechanicznych w przypadku sztywnych płyt używanych na podłogach, stropach czy ścianach, jak i wyłącznie przy użyciu mocowania mechanicznego, gdy w grę wchodzą elastyczne maty. Wełna sprawdza się też bardzo dobrze przy wykonywaniu dociepleń metodą suchą, kiedy jest mocowana na specjalnym aluminiowym lub stalowym ruszcie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria