Wysokie koszty ogrzewania sprawiają, że coraz więcej uwagi poświęca się kwestii właściwej izolacji cieplnej budynków.
Jakich materiałów izolacyjnych używa się w budownictwie?

Wszyscy inwestorzy starają się, by budowane przez nich domy i obiekty użytkowe można było jak najtaniej ogrzać, a jednocześnie zapobiec ucieczce wytworzonego ciepła na zewnątrz. Z roku na rok rośnie więc popularność materiałów izolacyjnych o dobrych parametrach, łatwym zastosowaniu i korzystnych cenach. Zobaczmy, jakie materiały termoizolacyjne są w budownictwie wykorzystywane najczęściej.Wełna mineralna

Wełna mineralna to materiał, który cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów, ponieważ jest bardzo elastyczny i łatwy w układaniu. Wełna mineralna sprawdza się świetnie przy docieplaniu dachów, choć wiele osób wybiera ją również jako produkt do izolacji ścian. Wełna ma znakomity współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki temu, że w gęstej strukturze materiału, z jakiego jest wykonana, znajduje się duża ilość powietrza. To sprawia, że jest ona lekka, a zatem łatwa w transporcie i układaniu, a jednocześnie nie obciąża ani elewacji, ani połaci dachu.

Wełna mineralna jest zwykle sprzedawana w postaci dość płyt lub rolek. Może być wykonana z surowca skalnego (bazaltu lub krawcu) albo pochodzącego z recyklingu szkła. Wełna mineralna może mieć dodatkową warstwę izolacji przeciwwiatrowej, co przydaje się szczególnie w przypadku izolowania ścian zewnętrznych.

Wełna mineralna ma dobre właściwości tłumiące. Można ją więc wykorzystywać jako izolację akustyczną przy budowie ścian działowych i wszelkiego typu zabudów i przegród.

Największą wadą wełny, jest jej niewielka odporność na zawilgocenie. W razie uszkodzenia powłoki hydroizolacyjnej zamoczona wełna traci swoje właściwości, a w dodatku staje się podatna na rozwój grzybów i pleśni. Wada ta dotyczy głównie wełny szklanej, którą po zawilgoceniu należy jak najszybciej usunąć z izolowanych powierzchni. Wełna skalna (mineralna) zachowuje się w tej sytuacji zdecydowanie lepiej, bowiem wystarczy zlikwidować przyczynę zawilgocenia i pozwolić jej odparować. Wtedy wełna mineralna (skalna) ponownie się rozpręża i nadal zachowuje swoje właściwości izolacyjne.

Styropian

Styropian jest bardzo dobrą alternatywą dla wełny mineralnej. Jest dostępny w postaci płyt o różnej grubości i jest używany głównie do ociepleń ścian oraz posadzek. Nieco gorzej sprawdza się przy izolowaniu dachów, ze względu na konieczność bardziej pracochłonnego docinania niż w przypadku wełny mineralnej. Styropian charakteryzuje się bardzo dużą zawartością powietrza w swej strukturze, przez co ma lepsze parametry izolacyjne od wełny mineralnej.

Wadą styropianu jest jego mniejsza elastyczność oraz podatność na działanie chemikaliów. Nie ma również tak dobrej zdolności do tłumienia dźwięków. Zaletami styropianu są natomiast niższa cena oraz lepsza reakcja na wilgoć. Dzięki swej niskiej nasiąkliwości sprawdza się w izolacji miejsc narażonych na działanie wody, jak np. ściany piwnic. Dostępne są płyty styropianowe dodatkowo zabezpieczone przed działaniem wody.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria