DOCIEPLANIE. Materiał o wielu możliwościach wykorzystania.
Jaki styropian?

Prawidłowa termomodernizacja przy użyciu dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego w domu. Najważniejszy jest właściwy wybór styropianu. Przy zakupie tego materiału
zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość. Najważniejsze w styropianie Trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda, który w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości
może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy wyborze styropianu nie należy kierować się samą grubością izolatora. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może
oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. 12-cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż na przykład 9-cm o współczynniku lambda 0,032. Warto wybrać styropian o niższym (lepszym) współczynniku ciepła, np. warstwa ocieplenia o grubości 12 cm wykonana ze styropianu klasy GOLD Termo Organiki chroni przed zimnem równie skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur. Co chcemy ocieplić? Styropian najczęściej jest stosowany do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych.

Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50x100 cm, a grubość wynosi od 10 mm aż do 1200 mm. Krawędzie są płaskie, ale istnieją też frezowane. Takie płyty zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od niefrezowanych. Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do ocieplenia ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach,
a szczególnie popularnej metodzie ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO lub metoda lekka-mokra. Obecnie coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest warstwa 15 cm.
Skuteczna izolacja różnych ścian Przedstawione styropiany idealnie nadają się do wykonania izolacji ścian, z powodzeniem są stosowane również do ocieplenia stropów, ścian szkieletowych, murów szczelinowych:

 

  • Styropian SILVER Fasadalambda- 0,040 WPo/(m-K) - to odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian (szczególnie polecany w metodzie ETICS) o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Styropian dodatkowo został wzbogacony o pigmentowy filtr ochronny, dzięki któremu cząsteczki polistyrenu są bardziej odporne na promieniowanie UV. Filtr fluorescencyjny zmniejsza natężenie światła odbitego od płyty, co ogranicza efekt lśnienia dokuczaj ący w czasie montażu w słoneczny dzień.  Płyty są bardziej szorstkie niż standardowe, mają więc lepszą przyczepność do kleju i tynku.
  • Styropian GOLD Fasada -lambda = 0,038 W/(m*K), w kropki do izolacji ścian zewnętrznych w metodzie ETICS o bardzo korzystnym współczynniku izolacyjności cieplnej.
  • StyropianGOLD został wzbogacony o pigmentowy filtr ochronny, dzięki któremu cząsteczki polistyrenu są bardziej odporne na promieniowanie UV. Filtr fluorescencyjny zmniejsza natężenie światła odbitego od płyty, co ogranicza efekt lśnienia dokuczający w czasie montażu w słoneczny dzień. Płyty są bardziej szorstkie niż standardowe, mają więc lepszą przyczepność, co wpływa na trwałość izolacji.
  • Styropian PLATINUM PLUSFasada - lambda=0,031 W/(m»K), srebrnoszary z dodatkiem grafitu, który poprawia właściwości izolacyjne. Płyta PLATINUM PLUS ma najwyższe parametry izolacyjności wśród wszystkich styropianów. Styropian został wykorzystany min. do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej sportowej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach, siedziby Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu. Ocieplamy podłogę oraz dach  poniżej charakterystyka wybranych styropianów Termo Organiki, największego producenta styropianu w Polsce: .

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria