Stawiając dom, z pewnością nieraz spotkałeś się z terminem suchej zabudowy. Nie wystarczy jednak powiedzieć, że mianem tym określa się nowoczesne, lekkie technologie budowlane, które wykorzystywane są przede wszystkim do wykańczania wnętrz. Czym tak naprawdę jest sucha zabudowa i dlaczego warto ją zastosować dowiesz się z naszego wpisu.
Co to jest sucha zabudowa?

Sucha zabudowa czyli co?

Sucha zabudowa to wszystkie metody nie wymagające użycia wody zarobowej, która jest niezbędna w procesach wiązania tradycyjnego betonu, tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego.

Materiały, używane w procesie suchej zabudowy, mocowane są mechanicznie lub za pomocą kleju. Służące one maskowaniu nieestetycznych elementów konstrukcyjnych budynku, a także do budowy ścianek działowych czy sufitów podwieszonych.

Elementy suchej zabudowy

Podstawowe elementy niezwykle obecnie popularnej suchej zabudowy to:

 -płyty kartonowo gipsowe oraz kartonowo włóknowe
 -płyty cementowe, montowane na ruszcie ze stalowych profili

 

Służą one następnie do budowy takich konstrukcji jak ściany działowe, sufity podwieszane, suche podłogi czy zabudowy poddaszy. Dzięki wymienionym elementom zbudujemy obudowy pionów instalacyjnych oraz kanałów kablowych, a także wykonamy wysokiej jakości elewacje budynków.

Zalety i wykorzystanie

System suchej zabudowy zyskał tak wielką popularność przede wszystkim ze względu na szereg zalet.

Przede wszystkim konstrukcje te są lekkie i nie obciążają budynku, a także są szybkie i łatwe w montażu. Charakteryzują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, ogniochronnymi, akustycznymi. Podnoszą walory użytkowe pomieszczeń, a także dają dużą swobodę w aranżacji wnętrz.

Z powyższych powodów suchą zabudowę stosuje się nie tylko w domach prywatnych, lecz także w obiektach użyteczności publicznej, takich jak hotele, centra handlowe, obiekty biurowe, sportowe oraz w szeroko pojętym budownictwie mieszkaniowym.

Ważne, aby podczas budowania i wykańczania domu, korzystać przede wszystkim z jak najbardziej nowoczesnych rozwiązań.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Justyr - Aby było Ci cieplej!
handmade: auxeria